Дезинфекция представлява унищожаване на патогенните микроорганизми във външната среда. Тя включва комплекс от провеждани мероприятия, насочени към премахване и превенция на появата на микроорганизми, потенциални носители на инфекции и вируси.
ЗАЩО СЕ НАЛАГА ДЕЗИНФЕКЦИЯ?
Попадайки в помещенията, вредителите носят със себе си не само дискомфорт, но могат да бъдат източници на опасни инфекциозни заболявания. Болестотворните микроорганизми попаднали върху факторите на външната среда например в болниците (инструменти, медицинска апаратура и др.) лесно попадат върху нови възприемчивчиви организми. Ето защо е необходимо своевременното провеждане на мероприятия за унищожаването им.
ВИДОВЕ ДЕЗИНФЕКЦИЯ
- Профилактична (текуща) дезинфекция се извършва в обекти, в които съществува повишен риск от появата на вредни бактерии и микроорганизми. Този вид дезинфекция се провежда системно, по установен план през определени интервали от време. Към този вид дезинфекция се отнасят мерките по обеззаразяване на водата за пиене, както и някои хранителни продукти, суровини и отпадъци. Профилактичната дезинфекция се провежда в места, където се струпват много хора, като училища, детски градини, лечебни заведения, заведения за обществено хранене, обществени тоалетни и много други обекти. Главна задача на текущата дезинфекция е локализирането на потенциалните огнища за инфекциозни заболявания и превенция на разпространението им.
- Заключителната дезинфекция се провежда след завършване на определени процедури, за да се избегнат евентуалните вредни последствия от тях. Тук се включва дезинфекцията в епидемични огнища спрямо външната среда, която влиза в досег с тях. Например в болничните помещения след изписването на пациента се провежда заключителна дезинфекция. На заключителна стерилизация се подлагат и медицинските инструменти и болничната посуда след тяхното използване.
ОБЕКТИ, ПОДЛЕЖАЩИ НА ДЕЗИНФЕКЦИЯ
- Административни сгради;
- Производствени и складови помещения;
- Жилищни помещения;
- Зелени площи и други места за отдих – паркове, частни дворове и др;
- Водоизточници, водоснабдителни обекти и съоръжения за питейно-битово водоснабдяване;
- Средствата за подслон и отдих – хотели, мотели и други места за настаняване, плувни басейни и др.
- Спортни обекти – спортни зали, игрални площадки и др.
- Културни учреждения – киносалони, театри, читалища и др.
- Предприятия за производство, търговия и съхраняване на храни;
- Заведения за социални услуги – училища, детски градини, спортни бази и др.
ОСНОВНИ МЕТОДИ ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ
Дезинфекцията се осъществява чрез физични, химични и биологични методи. Най-широко приложение имат химичните методи, които включват използването на различни химически препарати. Такива са халогенсъдържащи препарати, феноли и техните хлорирани препарати, алдехиди и др, които имат широк спектър на бактерицидна и вирусоцидна активност. Това са едни от най-често използваните в практиката дезинфектанти.
ИЗБОР НА ПРЕПАРАТИ ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ
Ефективността на провежданата дезинфекция в голяма степен зависи от правилния избор на метода на работа, определянето на спецификата на обекта, в който се провежда, както и адекватния подбор на използваните препарати. Основна цел на дезинфекцията е осигуряване на хигиенно съобразен начин на живот на човека, в съответствие със санитарно-епидемиологичните норми. Ето защо основните принципи за нашата работа са безопасност, ефективност и икономичност.
БЕЗОПАСНОСТ НА СРЕДСТВАТА ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ
Всички използвани препарати се приготвят на предназначените за това места, а след провеждане на дезинфекцията помещенията се проветряват. По този начин се избягва риска от появата на алергични реакции. По време на нашата работа използваме средства, чийто ранг и ефикасност напълно съответстват на характера на решаваната задача.
ЕФЕКТИВНОСТ НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ ПРЕПАРАТИ
- Ефективността на препаратите се изразява в тяхното качество и получените крайни резултати във всеки конкретен случай.
- При изпълнение на дейностите по дезинфекция се вземат предвид редица фактори, в това число:
- сила на комбинираното въздействие на отделните препарати
- степен на проникване на реагентите в структурата или повърхността на обектите, където се провежда дезинфекцията
- определяне на възможностите за едновременна дезинфекция и почистване на обекта
- специфика на обекта, в който се провежда дезинфекция и определяне на евентуалното й влияние върху резултатите
-
Този подход позволява постигането на максимално добри резултати при избора на най-ефективните средства, съобразени със спецификата на конкретния случай.